Szukaj
Close this search box.
Odtwórz wideo

Uzupełnianie danych tabel innymi tabelami, PQ

Udostępnij ten film:

Ocena tego filmu:

5/5 - (6 ocen)

18 odcinek poświęciłem łączeniu podobnych danych z kilku tabel w jednej za pomocą Power Query. Tym razem pokażę wam jak przy pomocy tego samego narzędzia rozszerzyć dane jednej tabeli korzystając z danych innej tabeli.

Wyobraźmy sobie przypadek w którym jedna tabela zawiera tylko część danych do realizacji jakiegoś zadania natomiast w jednej z kolumn posiada informację dzięki której możemy ją uzupełnić danymi z innej tabeli. Na przykład do skutecznej realizacji wysyłki zawartej w tabeli zielonej potrzebujemy nazwy miejscowości którą możem pobrać z tabeli niebieskiej wykorzystując w tym celu kod pocztowy.

……………………..

W 6 odcinku pokazywałem jak dane w tabeli zielonej możemy uzupełnić danymi z tabeli niebieskiej za pomocą funkcji Wyszukiwania i Odwołań Excela. Dziś wykorzystamy do tego Power Query.

Stańmy na niebieskiej tabeli i wybierzmy Menu -> Dane -> Pobierz dane -> Z innych źródeł -> Z tabeli/zakresu pojawi się edytor Power Query z danymi z naszej niebieskiej tabeli. Wybieramy Zamknij i Załaduj

Teraz to samo działanie dla tabeli zielonej. Stajemy na niej i wybieramy Menu -> Dane -> Pobierz dane -> Z innych źródeł -> Z tabeli/zakresu w Power Query pojawia się druga tabela

Teraz wybieramy Menu -> Narzędzia główne -> Scal zapytania

Pojawi się menu Scalanie w którym zobaczymy Tabelę2 (Zieloną)

Teraz w Tabeli2 zaznaczymy kolumnę Kod następnie poniżej z menu wybierzemy Tabelę1 (Niebieską) i również zaznaczymy kolumnę Kod. Rodzaj sprzężenia pozostawimy Lewe zewnętrzne  jak poniżej i wciśniemy OK

W naszym Power Query pojawi się następujący efekt

Do Tabeli2 zostaną dołączone odpowiednie wiersze Tabeli1 tyle że nie będzie widać ich danych. Teraz wystarczy wcisnąć ikonkę rozwinięcia  i pojawią nam się do wyboru kolumny Tabeli1 które będziemy chcieli załadować do naszej Tabeli2.

Wybieramy interesujące nas kolumny (możemy usuną Kod żeby się dwa razy nie pojawiał)  i OK, a następnie Zamknij i Załaduj w naszym Power Query.

Uzyskujemy naszą Tabelę2 rozszerzoną o kolumny z Tabeli1

Zachęcam Was do eksperymentów z Power Query gdyż jest to naprawdę wszechstronne narzędzie istotnie oszczędzające czas w codziennej obróbce danych. Jak zawsze zapraszam Was również do kontaktu na adres  konrad.pogodz@itch.pl  gdy traficie na jakieś ciekawe zagadnienie lub scenariusz z którym nie umiecie sobie poradzić.

Uzupełnianie danych tabel innymi tabelami, PQ
Film otagowano jako:
Poznaj autora wideo
Konrad Pogódź
Konrad Pogódź
Wiceprezes Zarządu
Pobierz darmowy materiał szkoleniowy

Dzięki darmowym materiałom szkoleniowym będziesz mógł przećwiczyć nabytą wiedzę i sprawdzić ją w praktyce. Pobierz i ćwicz natychmiast.

Odkryj podobne filmy

Zgłoszenie serwisowe

Dane firmy

Masz pytanie? Napisz do nas