Jak zmodernizowaliśmy sieć w dużym ośrodku naukowo-badawczym. 

Grzegorz Ostrowski
Grzegorz Ostrowski
Ekspert Rozwiązań IT

Klient: ośrodek naukowo – badawczy.

Instytucja naukowa zajmująca się badaniami z zakresu astrofizyki, fizyki, fizyki medycznej. 

Problem do rozwiązania

  • zakończenie wsparcia producenta dla sprzętu sieciowego w rdzeniu sieci  
  • połączenia w ramach rdzenia sieci o relatywnie niskiej wydajności (10G) 
  • budowa nowej serwerowni mającej zapewnić redundancję dla funkcjonalności dotychczasowej 


Przebieg wdrożenia

Wymiana urządzeń na nowe modele, implementacja połączeń 40GbE w rdzeniu sieci (4 przełączniki rdzeniowe, 4 przełączniki serwerowe, 18 przełączników dostępowych), konfiguracja virtual chassis rozciągniętych między serwerowniami. 

Ze względu na konieczność wymiany przestarzałych urządzeń oraz budowę nowej serwerowni mającej z założenia zapewnić redundancję usług dla dotychczasowej serwerowni konieczne było przeprojektowanie infrastruktury sieci kampusowej Instytutu. Nową topologię zaprojektowano z uwzględnieniem redundancji usług zapewnianych przez dwie odrębne fizycznie serwerownie – rdzeniowe przełączniki pracujące w układzie virtual chassis zostały zlokalizowane w obu serwerowniach, zaś redundantne połączenia w ramach sieci kampusowej zostały poprowadzone odpowiednio do obu serwerowni, tak żeby w razie awarii jednej z nich zachować funkcjonalność rdzenia sieci oraz uplinków. Zarówno w rdzeniu sieci jak i w połączeniach kampusowych są masowo wykorzystywane agregowane połączenia 40GbE. 
W ramach kontraktu dostarczono również nowy firewall do połączenia kampusu z siecią publiczną. Ze względu na niemożność utworzenia klastra z dotychczasowym firewallem (ze względów budżetowych inne modele/technologie) utworzono zestaw skryptów umożliwiających szybkie i częściowo automatyczne przełączenie między funkcjonującymi firewallami w razie awarii jednego z nich. 

Wyzwanie

Podstawowym wyzwaniem w trakcie realizacji kontraktu była potencjalna utrata usług realizowanych w systemie dla kilkuset użytkowników lokalnych i dla użytkowników pracujących zdalnie, jak i dostępu do usług udostępnianych przez Instytut publicznie. Konieczne wyłączenia ograniczono do minimum i wykonano poza godzinami pracy (w nocy, w weekendy)

Efekt prac

Zrealizowano wszystkie założone cele, w tym wymianę urządzeń na nowe i implementację nowych technologii (np. agregowane łącza 80GbE), jak i wprowadzenie redundancji w rdzeniu sieci dającej jego odporność na uszkodzenie pojedynczej serwerowni. 

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem
Grzegorz Ostrowski
Grzegorz Ostrowski
Ekspert Rozwiązań IT

Podobne artykuły

Wideo
Konrad Pogódź

Ruchome wykresy

Jak pokazać zmienność wartości w czasie na ruchomym wykresie

Aktualności
Anna Maciocha

Wspieramy psychiatrię dziecięcą

Drużyna ITCH pokonała 850 km podczas akcji Charytatywna Majówka. Od dzisiaj – dogrywka – zachęcamy do udziału w akcji

Przyspiesz dostęp do danych dzięki wydajnej macierzy IBM FlashSystem. Korzystając z naszego kalkulatora wybierz najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie.

Zgłoszenie serwisowe

Dane firmy

Masz pytanie? Napisz do nas