Szukaj
Close this search box.
Odtwórz wideo

Geografia w Excelu

Udostępnij ten film:

Ocena tego filmu:

5/5 - (6 ocen)

Prezentacja danych skorelowanych z nazwami geograficznymi będzie zawsze atrakcyjniejsza i bardziej sugestywna gdy osadzimy je w przestrzeni na mapie. Weźmy jako przykład dane o największych miastach w Polsce. Ilość mieszkańców możemy zaprezentować na prostym wykresie słupkowym przedstawionym poniżej.

……………………..

Jednak po zaznaczeniu naszej tabeli i wybraniu Menu -> Wstawianie -> Mapa 3D wkraczamy do Dodatku Mapy 3D gdzie tworząc nowy przewodnik nazwy naszych miast są automatycznie rozpoznawane i lokalizowane geograficznie na widoku mapy.

.

Teraz pozostaje nam tylko przypisać do Wysokości kolumnę Mieszkańcy z naszej tabeli i uzyskujemy piękny trójwymiarowy widok odzwierciedlający na mapie ilość mieszkańców w dziesięciu największych miastach Polski jak poniżej.   

Gdy już wiemy jak zaprezentować dane na mapie możemy się pokusić o dodanie efektu animacji np. przedstawiając naszą wakacyjną podróż w czasie. Nasza kolejna tabela zawiera harmonogram przykładowej podróży po Hiszpanii

 Po jej zaznaczeniu i ponownym wybraniu dodatku Map 3D analogicznie jak poprzednio pojawiają nam się punkty na mapie. Tym razem wybierzmy wielkość Czas i przypiszmy do niej naszą kolumnę Data.

   Automatycznie uaktywni nam się menu Czas zawierające opcje osi czasu oraz wyświetlania na prezentacji daty i godziny

Po uruchomieniu na osi czasu ikony startu odtwarzania zobaczymy po kolei wyświetlane lokalizacje zgodnie z zegarem upływającego czasu. Zarówno szybkość odtwarzania jak i dodatkowe efekty poruszającej się mapy możemy skonfigurować korzystając z ikonki konfiguracji.

W tym miejscu należy podkreślić że Excel rozpoznaje nie tylko nazwy miast ale również szczegółowe adresy, państwa, województwa, prowincje itp.

Co jednak zrobić gdy nie posiadamy adresów lub chcemy zasymulować na mapie jakiś szczególny widok. W tym celu wykorzystać możemy umiejętność Excela geolokalizacji bazującej na szerokości i długości geograficznej. Korzystając z tej metody osiągnąłem efekt zaprezentowany w moim filmie na tegoroczny Dzień Arkusza Kalkulacyjnego. Posiadając odpowiednio spreparowane dane jak np. w naszej trzeciej tabeli zrealizujecie dowolny efekt prezentowany na mapie dowolnego zakątka świata. Tym razem musimy przypisać Długość i Szerokość geograficzną, Czas oraz Wartość (do Wysokości i Kategorii )  co da nam efekt rysowania następującej grafiki.

Zachęcam do próbowania sił w prezentacjach Waszych danych na dostępnych w Excelu mapach., gdybyście mieli z tym problem lub chcieli pochwalić się jakimiś ciekawymi efektami jak zawsze zapraszam do korespondencji na adres konrad.pogodz@itch.pl

Jak wczytać maile z outlook do Excela
Film otagowano jako:
Poznaj autora wideo
Picture of Konrad Pogódź
Konrad Pogódź
Wiceprezes Zarządu
Pobierz darmowy materiał szkoleniowy

Dzięki darmowym materiałom szkoleniowym będziesz mógł przećwiczyć nabytą wiedzę i sprawdzić ją w praktyce. Pobierz i ćwicz natychmiast.

Odkryj podobne filmy

Zgłoszenie serwisowe

Dane firmy

Masz pytanie? Napisz do nas