Bezpieczeństwo i dostępność systemów IT – zarządzanie dostępem uprzywilejowanym

Krzysztof Tyl
Krzysztof Tyl
Prezes Zarządu

Spokojne wakacje z ITCH

Niewłaściwe stosowanie uprawnień jest obecnie jednym z największych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, które często prowadzi do znaczących strat i może nawet doprowadzić do upadku biznesu. Jest to również jedna z najbardziej popularnych metod ataków stosowanych przez hakerów, ponieważ jeżeli jest odpowiednio przeprowadzona, zapewnia pełen dostęp do wrażliwych obszarów przedsiębiorstwa, często nie podnosząc żadnych alarmów do momentu, w którym będzie już za późno.

ManageEngine PAM360 dostarcza przedsiębiorstwom chcącym uchronić się przed tym coraz większym ryzykiem niezawodny program do zarządzania dostępem uprzywilejowanym (PAM) zapewniając brak jakichkolwiek niezarządzanych, nieznanych lub niemonitorowanych ścieżek dostępu do zasobów krytycznych dla działalności firmy.
PAM360 jest kompleksowym rozwiązaniem dla firm szukających rozwiązań PAM i chcących je wdrożyć. Dzięki możliwościom integracji kontekstowej w PAM360 można zbudować centralną konsolę, gdzie różne elementy twojego systemu zarządzania IT łączą się ze sobą i zapewniają głębszą korelację danych uprzywilejowanego dostępu oraz ogólnych danych sieciowych ułatwiając znalezienie istotnych powiązań oraz stosowania szybszych działań naprawczych.

Przyjrzyjmy się najważniejszym funkcjom systemu PAM360:

Przemysłowy sejf danych poufnych

Skanowanie sieci i odkrywanie krytycznych zasobów, aby automatycznie dodawać konta uprzywilejowane do bezpiecznego sejfu, który oferuje scentralizowane zarządzanie, szyfrowanie AES-256 oraz uprawnienia dostępu oparte o role.

Bezpieczny dostęp zdalny

Zezwalanie użytkownikom uprzywilejowanym na uruchamianie, jednym kliknięciem, bezpośrednich połączeń do zdalnych hostów bez agentów końcowych, wtyczek do przeglądarek oraz programów pomocniczych. Uzyskaj najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki tunelom połączeń przez zaszyfrowane bramki bezhasłowe.

Podnoszenie uprawnień just in time

Możliwość przypisywania kontroli just-in-time dla kont domeny i ustanawiania im wyższych uprawnień tylko wtedy, kiedy jest to wymagane przez użytkowników. Automatycznie cofanie uprawnienia konta po określonym czasie i resetuj hasła dla lepszego bezpieczeństwa.

Monitorowanie sesji uprzywilejowanych

Możliwość nadzorowania aktywność użytkowników uprzywilejowanych dzięki funkcjonalnościom obserwowania sesji i uzyskuj podwójną kontrolę nad dostępem uprzywilejowanym. Zapisuj sesje i archiwizuj je jako pliki wideo w celu wspomagania inspekcji kontrolnych.

Analityka zachowania użytkowników uprzywilejowanych

Możliwość wykrywania anomalii opartych o sztuczną inteligencję (AI) i uczenie maszynowe (ML), aby natychmiast wykrywać nietypową aktywność użytkowników uprzywilejowanych. Dokładne monitorowanie użytkowników uprzywilejowanych pod kątem szkodliwej działalności, która może mieć wpływ na biznes.

Korelacja zdarzeń oparta o kontekst

Konsolidacja danych dostępu uprzywilejowanego z dziennikami zdarzeń punktów końcowych dla lepszej widoczności i świadomości sytuacji. Eliminuje martwe pola w incydentach bezpieczeństwa i podejmuj świadome decyzje dzięki potwierdzonym dowodom.

Inspekcje i zgodność

Przechwytywanie wszystkich zdarzenia związane z operacjami konta uprzywilejowanego w formie bogatych dzienników i przesyłaj je na swoje serwery SNMP. Zawsze bądź gotowy na inspekcje zgodności dzięki wbudowanym raportom dla najważniejszych wytycznych.

Wyczerpujące raportowanie

Możliwość podejmowania decyzji biznesowych w oparciu o szereg intuicyjnych, planowanych raportów o dostępie użytkowników i aktywności. Generowanie dostosowanych raportów łączących określony zestaw danych z prób inspekcji, tak aby sprostać wymogom bezpieczeństwa.

Ochrona DevOps

Zintegrowanie bezpieczeństwa haseł z DevOps pipeline i ochrona platformy dostarczania przed atakami opartymi o poświadczenia bez pogarszania wydajności.

Integracja systemów zgłoszeń

Wspieranie przepływu pracy zatwierdzania dostępu dla kont uprzywilejowanych przez wdrożenie zatwierdzania ID zgłoszeń. Autoryzowanie przywracania poświadczeń dla zgłoszeń usług wymagających dostępu uprzywilejowanego tylko podczas weryfikacji stanu zgłoszenia.

Zarządzanie kluczami SSH

Odnajdywanie urządzeń SSH w sieci i wyliczanie kluczy. Umożliwia tworzenie jednym kliknięciem i wdrażanie nowe pary kluczy SSH dla powiązanych punktów końcowych. Wdrażaj ścisłe zasady dla autonomicznej, okresowej wymiany kluczy.

Podsumowując PAM360 to efektywne kosztowo rozwiązanie do zarządzania uprawnieniami użytkowników uprzywilejowanych zapewniające centralną kontrolę i zgodność z regulacjami oraz dobrymi praktykami. Narzędzie umożliwia automatyzacje procesów związanych z uprawnieniami, ich wizualizacje oraz korelacje powiązanych zdarzeń.
Jeżeli przed rozpoczęciem projektu PAMowego powstrzymywały was koszty i skomplikowane procedury to zapraszam do kontaktu. Chętnie zmierzymy się z tym mitem.

IT Challenge jest partnerem o najwyższym statusie partnerskim – Gold, potwierdzającym nasze doświadczenie i kompetencje w zakresie produktów ManageEngine. ManageEngine PAM360 to kompleksowe, intuicyjne i atrakcyjne cenowo rozwiązanie.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi inżynierami oraz działem sprzedaży na sales@itch.pl.

Wykorzystano materiały partnerów: ManageEngine i MWT Solutions.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem
Krzysztof Tyl
Krzysztof Tyl
Prezes Zarządu

Podobne artykuły

Wideo
Konrad Pogódź

Ruchome wykresy

Jak pokazać zmienność wartości w czasie na ruchomym wykresie

Aktualności
Anna Maciocha

Wspieramy psychiatrię dziecięcą

Drużyna ITCH pokonała 850 km podczas akcji Charytatywna Majówka. Od dzisiaj – dogrywka – zachęcamy do udziału w akcji

Przyspiesz dostęp do danych dzięki wydajnej macierzy IBM FlashSystem. Korzystając z naszego kalkulatora wybierz najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie.

Zgłoszenie serwisowe

Dane firmy

Masz pytanie? Napisz do nas