IBM opisuje wirtualizację pamięci masowej w następujący sposób:
- Wirtualizacja pamięci to technologia, która sprawia, że jeden zasobów dyskowy widziany jest jako podobny zasób dyskowy o bardziej zoptymalizowanych parametrach
- Jest to logiczna reprezentacja zasobów, która nie ma fizycznych ograniczeń i ukrywa część złożoności tych zasobów. Dodaje również lub integruje nowe funkcje z istniejącymi usługami i może być zastosowana do wielu warstw systemu.
Wirtualizacja pamięci masowej jest również zdefiniowana przez Storage Networking Industry Association (SNIA) wersja 2 modelu pamięci pokazana na poniższym rysunku:
Funkcje wirtualizacji pamięci masowej są potężnym narzędziem w rękach administratorów infrastruktury DataCenter. Aby jednak organizacja mogła w pełni wykorzystać możliwości z wirtualizacji pamięci masowej, jej wdrożenie musi być końcowym rezultatem procesu, który zaczyna się od określenia celów organizacji. Dla projektu wirtualizacji pamięci masowej, aby uzyskać sukces, organizacja musi określić, co chce osiągnąć, zanim zacznie myśleć o tym, jakie chce wdrożyć rozwiązanie.
Obecnie organizacje szukają niedrogich i wydajnych sposobów przechowywania, przetwarzania, ochrony i zarządzania swoich danych. Ponadto oczekują, że środowisko pamięci masowej będzie łatwe w zarządzaniu i wystarczająco elastyczne, aby obsługiwać szeroki zakres aplikacji, serwerów i rozwiązań mobilnych. Wymagania biznesowe szybko się zmieniają. Są jednak pewne powtarzające się wyzwania przed którymi stają klienci, a które prowadzą do przyjęcia wirtualizacji pamięci masowej:
- Rosnące koszty DataCenter
- Mała zdolność działów IT do szybkiego reagowania na potrzeby biznesowe
- Słabe wykorzystanie zasobów
- Niska dostępność i wynikająca z tego niezadowolenie klientów biznesowych
- Brak wykwalifikowanego personelu do zarządzania magazynami
W niezwirtualizowanym środowisku SAN każdy system jest „wyspą”, którą należy zarządzać osobno. W dużych środowiskach SAN wyzwaniem staje się zarówno ilość oddzielnych systemów do zarządzania jak i ich różne interfejsy oraz brak jednolitego obrazu całego środowiska. Wyzwania te zagrażają zdolności organizacji do zarządzania pamięcią masową jako spójnym organizmem oraz w celu utrzymania aktualnego widoku stanu systemu.
IBM SAN Volume Controller, na którym działa oprogramowanie IBM Spectrum Virtualize, zmniejsza liczbę oddzielnych środowisk, które muszą być zarządzane w jednym systemie. Po inicjalnej konfiguracji wewnętrznych podsystemów pamięci masowej, codzienne zarządzanie pamięcią masową jest wykonywane za pomocą jednego graficznego interfejsu użytkownika (GUI). W tym samym czasie, administratorzy uzyskują dostęp do bogatego zestawu funkcji dostarczanego przez IBM Spectrum Virtualize, a określone funkcje są natywnie dostępne w zwirtualizowanych systemach pamięci masowej.
Wirtualizacja pamięci jest podstawową technologią, która umożliwia realizację elastycznych i niezawodnych systemów do przechowywania danych. Pomaga organizacjom lepiej dostosować architekturę IT do wymagań biznesu, upraszcza administrowanie pamięcią masową i ułatwia działom IT spełnić oczekiwania biznesowe.
IBM Spectrum Virtualize działający na IBM SAN Volume Controller to dojrzała dziewiąta generacja rozwiązanie do wirtualizacji, które wykorzystuje otwarte standardy i jest zgodne z modelem pamięci masowej SNIA (Storage Networking Industry Association).
IBM SAN Volume Controller to oparty na urządzeniach, blokowy silnik do wirtualizacji storage, który przenosi logikę sterowania (w tym zaawansowane funkcje przechowywania) z wielu osobnych macierzy do scentralizowanej platformy w sieci SAN. IBM Spectrum Virtualize może poprawić wykorzystanie zasobów pamięci, uprościć pamięć zarządzanie i poprawić dostępność aplikacji biznesowych.
Wykorzystano materiały partnera – firmy IBM