Przyzwyczailiśmy się przez lata do warstwowej infrastruktury w Data Center, gdzie za przetwarzanie danych odpowiadają serwery, do przechowywania danych wykorzystywane są macierze dyskowe a za komunikację pomiędzy nimi odpowiadają przełączniki SAN i/lub LAN.
Przyzwyczailiśmy się przez lata do warstwowej infrastruktury w Data Center, gdzie za przetwarzanie danych odpowiadają serwery, do przechowywania danych wykorzystywane są macierze dyskowe a za komunikację pomiędzy nimi odpowiadają przełączniki SAN i/lub LAN. Dla większych DC tak zapewne zostanie, jednak dla mniejszych lokalizacji, serwerowni w oddziałach lub niezależnych, dedykowanych wysp, które jako warunek konieczny mają niezależność od głównej infrastruktury przetwarzania IT na poziomie , budowanie kolejnej trójwarstwowej konfiguracji może być zbyt skomplikowane i/lub zbyt drogie. W takich przepadkach z pomocą przechodzi nam infrastruktura hiperkonwergentna, w skrócie, z języka angielskiego HCI. HCI może mieć zastosowanie również przy budowie środowiska VDI lub dedykowanych baz danych SQL.
HCI to połączenie stosu technologicznego klastrów umożliwiających hostowanie zwirtualizowanych systemów Windows i Linux oraz ich storage w środowisku hybrydowym z dedykowanymi platformami sprzętowymi zoptymalizowanymi i przetestowanymi do wydajnej i niezawodnej współpracy.
W tym artykule skupimy się na stosie dostarczanym przez firmę Microsoft oraz dedykowanych platformach sprzętowych firmy Lenovo.
Microsoft Azure Stack HCI to zintegrowany stos wirtualizacji zbudowany na znanych i sprawdzonych technologiach, które zostały już wdrożone na dużą skalę, w tym funkcji Hyper-V, usługi Storage Spaces Direct i sieci SDN inspirowanych platformą Azure. Jest ona częścią rodziny Azure Stack,.
Każdy Azure Stack HCI składa się z od 2 do 16 serwerów fizycznych zweryfikowanych, w naszym przypadku Lenovo ThinkAgile MX Series. Serwery klastrowane udostępniają typową konfigurację i zasoby, korzystając z funkcji klastra trybu failover systemu Windows Server.
Architektura Azure Stack HCI:
Korzystając Azure Stack HCI i Windows Admin Center, można utworzyć hiperkonwergentny klaster, który jest łatwy w zarządzaniu i który zapewnia doskonałą cenę i wydajność magazynu przy użyciu usługi Storage Spaces Direct. Obejmuje to opcję rozciągnięcia klastra między lokacjami i użycia automatycznego trybu failover.
Zaawansowana komunikacja jest realizowana przy użyciu RDMA (Remote Direct Memory Access) w sieci czyli poprzez bezpośredni dostęp do pamięci z poziomu pamięci jednego serwera do innego, bez udziału systemów operacyjnych kontrolujących te maszyny. Microsoft Storage Spaces Direct (S2D) oraz Lenovo ThinkAgile MX obsługują obecnie RDMA w konwergentnych sieciach ethernet (RoCE). To protokół ethernet odciążający procesor i zwiększający efektywność opóźnień w sieci.
Urządzenia ThinkAgile MX i certyfikowane węzły umożliwiają łatwą modernizację infrastruktury lokalnej za pomocą wstępnie przetestowanych, wstępnie skonfigurowanych i łatwych do zamawiania konfiguracji. Dodatkowe korzyści obejmują:
Technologia HCI w wykonaniu Microsoftu i Lenovo jest już sprawdzona w boju. Warto umieścić tę technologie w strategii IT na ten rok. Szczególnie należy się im przyglądnąć przy projektach modernizacji oddziałów, projektów VDI, serwerów SQL oraz dedykowanych środowisk IT.
Wykorzystano materiały partnerów: Microsoft i Lenovo
Wprowadź dane swojej firmy: