1 March 2024

Uzupełnianie danych tabel innymi tabelami, PQ

20 odcinek poświęciłem łączeniu podobnych danych z kilku tabel w jednej za pomocą Power Query. Tym razem pokażę wam jak przy pomocy tego samego narzędzia rozszerzyć dane jednej tabeli korzystając z danych innej tabeli.

Uzupełnianie danych tabel innymi tabelami, PQ
theme-w-ico
theme-ico

Opis filmu

Wyobraźmy sobie przypadek w którym jedna tabela zawiera tylko część danych do realizacji jakiegoś zadania natomiast w jednej z kolumn posiada informację dzięki której możemy ją uzupełnić danymi z innej tabeli. Na przykład do skutecznej realizacji wysyłki zawartej w tabeli zielonej potrzebujemy nazwy miejscowości którą możem pobrać z tabeli niebieskiej wykorzystując w tym celu kod pocztowy.

……………………..

W 6 odcinku pokazywałem jak dane w tabeli zielonej możemy uzupełnić danymi z tabeli niebieskiej za pomocą funkcji Wyszukiwania i Odwołań Excela. Dziś wykorzystamy do tego Power Query.

Stańmy na niebieskiej tabeli i wybierzmy Menu -> Dane -> Pobierz dane -> Z innych źródeł -> Z tabeli/zakresu pojawi się edytor Power Query z danymi z naszej niebieskiej tabeli. Wybieramy Zamknij i Załaduj

Teraz to samo działanie dla tabeli zielonej. Stajemy na niej i wybieramy Menu -> Dane -> Pobierz dane -> Z innych źródeł -> Z tabeli/zakresu Power Query pojawia się druga tabela

Teraz wybieramy Menu -> Narzędzia główne -> Scal zapytania

Pojawi się menu Scalanie w którym zobaczymy Tabelę2 (Zieloną)

 

Teraz w Tabeli2 zaznaczymy kolumnę Kod następnie poniżej z menu wybierzemy Tabelę1 (Niebieską) i również zaznaczymy kolumnę Kod. Rodzaj sprzężenia pozostawimy Lewe zewnętrzne  jak poniżej i wciśniemy OK

 

W naszym Power Query pojawi się następujący efekt

Do Tabeli2 zostaną dołączone odpowiednie wiersze Tabeli1 tyle że nie będzie widać ich danych. Teraz wystarczy wcisnąć ikonkę rozwinięcia i pojawią nam się do wyboru kolumny Tabeli1 które będziemy chcieli załadować do naszej Tabeli2.

Wybieramy interesujące nas kolumny (możemy usuną Kod żeby się dwa razy nie pojawiał)  i OK, a następnie Zamknij i Załaduj w naszym Power Query.

Uzyskujemy naszą Tabelę2 rozszerzoną o kolumny z Tabeli1

 

Zachęcam Was do eksperymentów z Power Query gdyż jest to naprawdę wszechstronne narzędzie istotnie oszczędzające czas w codziennej obróbce danych. Jak zawsze zapraszam Was również do kontaktu na adres  konrad.pogodz@itch.pl  gdy traficie na jakieś ciekawe zagadnienie lub scenariusz z którym nie umiecie sobie poradzić.

Pobierz darmowy materiał szkoleniowy:

Dzielimy się
wiedzą

Nasza Firma zapewnia nie tylko najnowsze rozwiązania z dziedziny IT ale również nie pozostaje w miejscu każdego dnia poszerza swoją wiedzę którą bardzo chętnie dzielimy się z innymi. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi nowinkami.

theme-w-ico
arrows-ico-wh
Imię i Nazwisko łączenie, rozdzielanie, zamiana kolejności

Z doświadczenia wiem, że często powtarzającym się problemem jest obróbka imion i nazwisk. Czy powinny być w dwóch kolumnach czy w jednej i w jakiej kolejności ?

theme-w-ico
arrows-ico-wh
POWER APPS – AUDYT część 4

Zapraszamy na ostatni odcinek instrukcji tworzenia w Power Apps aplikacji umożliwiającej audytowanie dowolnych procesów przedsiębiorstwa.

theme-w-ico
arrows-ico-wh
POWER APPS – AUDYT część 3

Zapraszam na trzeci odcinek instrukcji tworzenia w Power Apps aplikacji umożliwiającej edytowanie dowolnych procesów przedsiębiorstwa.

 

theme-w-ico
theme-ico

Poznajmy się
i porozmawiajmy!

arrows-b

Skontaktuj się z nami i otwórz drzwi do innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla Twojej firmy. Nasz zespół ekspertów jest gotów odpowiedzieć na Twoje pytania, dostosować ofertę do Twoich potrzeb i wesprzeć Cię w osiągnięciu sukcesu.

Wykorzystaj potencjał technologii już dziś, by zwiększyć efektywność, rozwijać biznes i zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

zespół
theme-ico