Zobacz jak wykorzystać wbudowane mechanizmy Excela do uzyskania stałego dostępu do danych bez konieczności żmudnego ich poszukiwania w sieci.
W czwartym odcinku mojego cyklu prezentowałem Wam jak korzystać w Excelu z aktualnych danych dostępnych w Internecie. Dziś zaprezentuję wbudowane mechanizmy Excela zapewniające stały dostęp do danych bez konieczności żmudnego ich poszukiwania w sieci.
Na początek zajmijmy się kursami walut. Wystarczy przygotować tabelkę z międzynarodowymi kodami walut których kursy nas interesują rozdzielonych znakiem „/” jak w poniższym przykładzie:
Zwróćcie uwagę, że pierwsze 11 kursów odnosimy do złotówki a dwa ostatnie dotyczą kursów walut zagranicznych między sobą.
Następnie zaznaczamy naszą tabelę i wybieramy Menu-> Dane-> Typy danych -> Waluty
U góry naszej tabeli pojawi się nowa ikonka której kliknięcie zaprezentuje nam wszystkie dostępne dane które możemy dodawać do naszej tabeli
Wybierając to co nas interesuje możemy w szczególności uzyskać następujący efekt
Zwróćcie uwagę że Excel automatycznie dobrał odpowiednie formatowanie ostatnich linijek. Standardowo wyświetlane są dwa miejsca po przecinku lecz możemy je rozszerzyć do czterech. Stosując to rozwiązanie pamiętajcie proszę, że uzyskiwane dane są poglądowe i nie można na nich opierać strategii działań biznesowych. Nasze dane są oczywiście dynamiczne klikając prawym przyciskiem myszki i wybierając opcję Odśwież uzyskujemy aktualne dane.
Analogicznie jak kursy walut możemy uzyskać notowania giełdowe firm zarówno polskich jaki i zagranicznych. Poniżej przykład tabeli kodów firm których notowania nas interesują.
Wybieramy analogicznie Menu-> Dane-> Typy danych -> Giełdowe , nasze kody zmieniają się automatycznie na rozpoznane nazwy firm a nad tabelą pojawia się analogiczna jak poprzednio ikona. Oczywiście tym razem mamy dostępne inne dane i jest ich nieco więcej co daje nam możliwość przygotowania np. poniższej tabeli.
Zwróćcie uwagę, że nie wszystkie dane muszą być dostępne. W naszym przypadku np. bak wskaźnika P/E dla PGE. Analogicznie jak poprzednio Excel zmienił formatowanie ze złotówek na dolary w dwóch ostatnich wierszach tabeli.
I na koniec dane geograficzne. Tym razem przygotujemy sobie w tabeli nazwy miejscowości
Znowu wybieramy Menu-> Dane-> Typy danych -> Geograficzne. Uzyskujemy w ten sposób dostęp do danych o położeniu danej miejscowości jak również głównych jej statystykach np. zgodnie z poniższą tabelą.
Mam nadzieję, że skorzystacie z tych prostych mechanizmów ułatwiania sobie pracy w Waszych arkuszach.
Jak zawsze zapraszam Was do kontaktu na adres konrad.pogodz@itch.pl gdy traficie na jakieś ciekawe zagadnienie lub temat który chcielibyście abym dokładniej omówił.
Nasza Firma zapewnia nie tylko najnowsze rozwiązania z dziedziny IT ale również nie pozostaje w miejscu każdego dnia poszerza swoją wiedzę którą bardzo chętnie dzielimy się z innymi. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi nowinkami.
Skontaktuj się z nami i otwórz drzwi do innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla Twojej firmy. Nasz zespół ekspertów jest gotów odpowiedzieć na Twoje pytania, dostosować ofertę do Twoich potrzeb i wesprzeć Cię w osiągnięciu sukcesu.
Wykorzystaj potencjał technologii już dziś, by zwiększyć efektywność, rozwijać biznes i zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.