30 October 2023

Geografia w Excelu

Prezentacja danych skorelowanych z nazwami geograficznymi będzie zawsze atrakcyjniejsza i bardziej sugestywna gdy osadzimy je w przestrzeni na mapie.

Geografia w Excelu
theme-w-ico
theme-ico

Opis filmu

Weźmy jako przykład dane o największych miastach w Polsce. Ilość mieszkańców możemy zaprezentować na prostym wykresie słupkowym przedstawionym poniżej.

 

……………………..

 

 

 

Jednak po zaznaczeniu naszej tabeli i wybraniu Menu -> Wstawianie -> Mapa 3D wkraczamy do Dodatku Mapy 3D gdzie tworząc nowy przewodnik nazwy naszych miast są automatycznie rozpoznawane i lokalizowane geograficznie na widoku mapy.

 

 

.

Teraz pozostaje nam tylko przypisać do Wysokości kolumnę Mieszkańcy z naszej tabeli i uzyskujemy piękny trójwymiarowy widok odzwierciedlający na mapie ilość mieszkańców w dziesięciu największych miastach Polski jak poniżej.

 

 

Gdy już wiemy jak zaprezentować dane na mapie możemy się pokusić o dodanie efektu animacji np. przedstawiając naszą wakacyjną podróż w czasie. Nasza kolejna tabela zawiera harmonogram przykładowej podróży po Hiszpanii

Po jej zaznaczeniu i ponownym wybraniu dodatku Map 3D analogicznie jak poprzednio pojawiają nam się punkty na mapie. Tym razem wybierzmy wielkość Czas i przypiszmy do niej naszą kolumnę Data.

 

   Automatycznie uaktywni nam się menu Czas zawierające opcje osi czasu oraz wyświetlania na prezentacji daty i godziny

 

Po uruchomieniu na osi czasu ikony startu odtwarzania zobaczymy po kolei wyświetlane lokalizacje zgodnie z zegarem upływającego czasu. Zarówno szybkość odtwarzania jak i dodatkowe efekty poruszającej się mapy możemy skonfigurować korzystając z ikonki konfiguracji.

 

 

W tym miejscu należy podkreślić że Excel rozpoznaje nie tylko nazwy miast ale również szczegółowe adresy, państwa, województwa, prowincje itp.

Co jednak zrobić gdy nie posiadamy adresów lub chcemy zasymulować na mapie jakiś szczególny widok. W tym celu wykorzystać możemy umiejętność Excela geolokalizacji bazującej na szerokości i długości geograficznej. Korzystając z tej metody osiągnąłem efekt zaprezentowany w moim filmie na tegoroczny Dzień Arkusza Kalkulacyjnego. Posiadając odpowiednio spreparowane dane jak np. w naszej trzeciej tabeli zrealizujecie dowolny efekt prezentowany na mapie dowolnego zakątka świata. Tym razem musimy przypisać Długość i Szerokość geograficzną, Czas oraz Wartość (do Wysokości i Kategorii )  co da nam efekt rysowania następującej grafiki.

 

 

Zachęcam do próbowania sił w prezentacjach Waszych danych na dostępnych w Excelu mapach., gdybyście mieli z tym problem lub chcieli pochwalić się jakimiś ciekawymi efektami jak zawsze zapraszam do korespondencji na adres konrad.pogodz@itch.pl

Pobierz darmowy materiał szkoleniowy:

Dzielimy się
wiedzą

Nasza Firma zapewnia nie tylko najnowsze rozwiązania z dziedziny IT ale również nie pozostaje w miejscu każdego dnia poszerza swoją wiedzę którą bardzo chętnie dzielimy się z innymi. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi nowinkami.

theme-w-ico
arrows-ico-wh
Imię i Nazwisko łączenie, rozdzielanie, zamiana kolejności

Z doświadczenia wiem, że często powtarzającym się problemem jest obróbka imion i nazwisk. Czy powinny być w dwóch kolumnach czy w jednej i w jakiej kolejności ?

theme-w-ico
arrows-ico-wh
POWER APPS – AUDYT część 4

Zapraszamy na ostatni odcinek instrukcji tworzenia w Power Apps aplikacji umożliwiającej audytowanie dowolnych procesów przedsiębiorstwa.

theme-w-ico
arrows-ico-wh
POWER APPS – AUDYT część 3

Zapraszam na trzeci odcinek instrukcji tworzenia w Power Apps aplikacji umożliwiającej edytowanie dowolnych procesów przedsiębiorstwa.

 

theme-w-ico
theme-ico

Poznajmy się
i porozmawiajmy!

arrows-b

Skontaktuj się z nami i otwórz drzwi do innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla Twojej firmy. Nasz zespół ekspertów jest gotów odpowiedzieć na Twoje pytania, dostosować ofertę do Twoich potrzeb i wesprzeć Cię w osiągnięciu sukcesu.

Wykorzystaj potencjał technologii już dziś, by zwiększyć efektywność, rozwijać biznes i zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

zespół
theme-ico