6 November 2022

Automatyczne sumowanie danych w tabeli

Niniejszy odcinek mojego poradnika poświęcę jednemu z najczęściej występujących w pracy problemów, a mianowicie: jak najprościej podsumować dane z tabeli.

Automatyczne sumowanie danych w tabeli
theme-w-ico
theme-ico

Opis filmu

Jako przykład posłuży nam sprzedaż sieci piekarni zebrana w tabeli poniżej.

Oczywiście pierwszym pytaniem szefa będzie: „No to ile zarabiamy na chlebie a ile na bułkach?”

W swojej długoletniej praktyce spotkałem się u swoich Klientów z wieloma rozwiązaniami tego problemu od ręcznego spisywania pozycji i sumowania danych po zaawansowane tabele przestawne. Niestety każde z tych rozwiązań miały swoje wady. Te proste przestawały działać po dowolnej zmianie w tabeli np. pojawieniu się w jednej z piekarń rogalików i totalnie nie sprawdzały się przy dużych tabelach zaś zaawansowane tabele przestawne mówiąc wprost przerastały odbiorców.

Bazując na tych doświadczeniach chciałbym zaproponować Wam zastosowanie funkcji, których wpisanie jedynie w 2 komórki arkusza rozwiąże skutecznie nasz problem.

Jak to osiągnąć ?

Wybierzmy dowolny obszar obok lub pod tabelą i wpiszmy  tam nagłówki naszego podsumowania

Następnie w komórce poniżej „Produkt” dodajmy funkcję =Unikatowe(  zaznaczmy w naszej tabeli kolumnę „Produkt” i zamknijmy nawias funkcji )

W moim arkuszu komórka ma następującą formułę =UNIKATOWE(Tabela1[Produkt])

Natychmiast wyświetli nam się lista unikatowych pozycji z kolumny „Produkty” jak poniżej

Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt że lista jest dynamiczna. Zamiana jednej z pozycji w tabeli źródłowej „Rogalik” np. na „Chałka” spowoduje automatyczne dodanie do naszej listy pozycji „Chałka”. Analogicznie jeżeli z głównej tabeli znikną np. wszystkie pozycje „Bułka” nasza nowa lista również się zmniejszy. Skoro już mamy taką fajną listę dobrze jest nadać jej jakąś nazwę. Stańcie w komórce w której wpisaliście formułę i zmieńcie jej nazwę np. na „Produkty”

Ciekawą konsekwencją tej operacji będzie fakt, iż wpisanie w dowolnej komórce arkusza formuły  =Produkty# spowoduje iż nasza lista pojawi się również w tym miejscu. Fajne prawda ?

Ale wróćmy do naszego problemu. Mamy już listę elementów unikatowych, ale jak zrobić taką samą listę dla sum wartości. Również ta lista powinna być dynamiczna żebyśmy nie musieli przeciągać formuł lub ich kasować w zależności od ilości rodzajów produktów. W tym celu zacznijmy od nazwania komórki z prawej strony od naszej formuły „Unikatowe”. Nazwijmy ją np. „Wyniki”

Teraz musimy spowodować aby w tym miejscu powstała lista o długości równej naszej liście unikatowych produktów z sumami kolumny „Miesięczna sprzedaż”. Zrobimy to następująco. W komórce „Wyniki” wpiszemy  =MAKEARRAY(ILE.WIERSZY( zdefiniowana przez nas nazwa Produkty#);1;LAMBDA(W;K;SUMA.JEŻELI( tu zaznaczymy naszą kolumnę „Produkty” i dalej ;PRZESUNIĘCIE( zdefiniowana przez nas druga nazwa Wyniki;W-1;-1); tu zaznaczymy naszą kolumnę „Miesięczna sprzedaż” i zamkniemy wszystkie nawiasy )))

Jeżeli dobrze wszystko wpisaliście formuła będzie wyglądała jak poniżej

=MAKEARRAY(ILE.WIERSZY(Produkty#);1;LAMBDA(W;K;SUMA.JEŻELI(Tabela1[Produkt];PRZESUNIĘCIE(Wyniki;W-1;-1);Tabela1[Miesięczna sprzedaż])))

A Waszym oczom od razu ukaże się następujący widok

Obraz zawierający stół

Opis wygenerowany automatycznie

Po zmianie formatowania liczb na Walutowe:

Wszelkie zmiany w tabeli głównej od razu są przeliczane w naszych listach bez potrzeby jakiejkolwiek  ingerencji.

Voila ! W 2 komórkach zmieściliśmy rozwiązanie, które może dla dużych tabel obejmować kilkadziesiąt pozycji. 

Jeżeli Wam się spodobało i chcielibyście podyskutować o szczegółach bądź macie inne potrzeby których rozwiązanie od lat spędza wam sen z powiek lub wymaga dużego nakładu pracy zapraszam do kontaktów na adres konrad.pogodz@itch.pl

Pobierz darmowy materiał szkoleniowy:

Dzielimy się
wiedzą

Nasza Firma zapewnia nie tylko najnowsze rozwiązania z dziedziny IT ale również nie pozostaje w miejscu każdego dnia poszerza swoją wiedzę którą bardzo chętnie dzielimy się z innymi. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi nowinkami.

theme-w-ico
arrows-ico-wh
Imię i Nazwisko łączenie, rozdzielanie, zamiana kolejności

Z doświadczenia wiem, że często powtarzającym się problemem jest obróbka imion i nazwisk. Czy powinny być w dwóch kolumnach czy w jednej i w jakiej kolejności ?

theme-w-ico
arrows-ico-wh
POWER APPS – AUDYT część 4

Zapraszamy na ostatni odcinek instrukcji tworzenia w Power Apps aplikacji umożliwiającej audytowanie dowolnych procesów przedsiębiorstwa.

theme-w-ico
arrows-ico-wh
POWER APPS – AUDYT część 3

Zapraszam na trzeci odcinek instrukcji tworzenia w Power Apps aplikacji umożliwiającej edytowanie dowolnych procesów przedsiębiorstwa.

 

theme-w-ico
theme-ico

Poznajmy się
i porozmawiajmy!

arrows-b

Skontaktuj się z nami i otwórz drzwi do innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla Twojej firmy. Nasz zespół ekspertów jest gotów odpowiedzieć na Twoje pytania, dostosować ofertę do Twoich potrzeb i wesprzeć Cię w osiągnięciu sukcesu.

Wykorzystaj potencjał technologii już dziś, by zwiększyć efektywność, rozwijać biznes i zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

zespół
theme-ico