Transformacja cyfrowa dostępna dla każdego!

Krzysztof Tyl
Krzysztof Tyl
Prezes Zarządu

Transformacja cyfrowa to jedno z tych buzzword’ów, które każdy rozumie lekko inaczej, a może właśnie dlatego, że jest to „modne” określenie, każdy naciąga je do swoich potrzeb. Z jednej strony to dobrze jeżeli wpływa na rozwój biznesu, staje się lokomotywą rozwoju firmy, ale znacznie gorzej jeżeli mylnie wprowadza pojęcia transformacji, jako czegoś osiągalnego tylko dla największych przedsiębiorstw i instytucji. Bo każda organizacja myśląca o rozwoju powinna transformacje cyfrową wziąć jako jeden ze strategicznych kierunków działania. “Digital Risk Raport” z stycznia 2020 firmy RSA z przedstawia rodzaje inicjatyw w ramach transformacji cyfrowej w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej oraz Australii:

Działania podjęte w ramach transformacji cyfrowej w ostatnich 2 latachProcent respondentów
Przeniesienie części usług i zasobów do chmury61%
Rozbudowa aplikacji dla klientów49%
Rozbudowa mobilbych aplikacji47%
Praca zdalna, mobilność46%
Zaawansowana analityka44%
Automatyzacja procesów43%
Aplikacje wspierające współpracę z partnerami42%
IoT36%
Wykorzystanie agile’owego dewelopmentu36%
Robotyka33%
Sensory i technologie lokalizacji29%
Źródło: Digital RIsk Raport firmy RSA z 2020 r.

Dlaczego każda firma? Ponieważ jest to element samodoskonalenia się organizacji. Wejście na drogę transformacji to moment zdefiniowania i rozwiązywania problemów oraz rozwoju i optymalizacji. Ważne aby wybrać właściwą drogę ku doskonałości.
Skupmy się na jednej z wymienionych w raporcie inicjatyw – zaawansowanej analityce. Wiele przedsiębiorstw dobrze prosperujących nie ma czasu przeglądnąć się swojej organizacji, sposobowi przebiegu procesów wewnątrz firmy. Czasem procesy są narysowane ale narzędzia, a co za tym idzie dane, nie nadążają lub wręcz odbiegają od kierunku wyznaczonego procesami. To jest moment, w którym warto się rozglądnąć za kimś kto jest w stanie z boku nie tylko przyglądnąć się wyzwaniom zarządczym, ale również może doradzić najlepsze (nie znaczy najdroższe) rozwiązanie. To musi być doradca, który chce wejść razem z Wami na drogę transformacji, dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i zmieniać Wasze organizacje ewolucyjnie lub rewolucyjnie na cyfrowe.

Narzędzie dobrane do potrzeb

Znany chyba wszystkim produkt firmy z Redmond – MS Excel – jest bardzo zaawansowanym narzędziem, które niejedną firmę scyfryzowało i na pewno jeszcze nie jedna firmę scyfryzuje. Bo narzędzie jest tak dobre jak ręce w które jest oddane. Tabele, funkcje, makra, moduły Visual Basic mogą uczynić cuda. Jest to pierwszy krok to analizy potrzeb. Raporty, tabele z zanegowanymi danymi, zaawansowane wyszukiwania z baz danych i elastyczna prezentacja danych. To wszystko możemy uzyskać mając w rękach arkusz kalkulacyjny. Dzięki temu możemy uruchomić procesy zarządzania i kontrolingu.
Nowe wyzwania biznesu wymagają szybkiego wsparcia ze strony IT, do których możemy wykorzystać dedykowane aplikacje zbudowane w oparciu o platformę niskokodową (low-code) na smartfon, tablet lub komputer z wykorzystaniem szeroko dostępnych narzędzi firmy Microsoft takich jak: PowerApps, Power Automate, Sharepoint i Office.365. Otrzymamy mobilność danych i wszech dostęp. Wielką zaletą platformy niskokodowej jest agile’owe tworzenie aplikacji, dzięki czemu bardzo szybko otrzymujemy pierwsze efekty cyfryzacji i możemy je rozwijać.

Gdy narzędzia ogólnego zastosowania nie wystarczą.

Sukces bardziej zaawansowanych cyfrowo organizacji zależy od świadomego uczestnictwa wszystkich pracowników w projektowaniu zmian w procesach, zrozumienia jak procesy firmy funkcjonują i jakie są powiązania pomiędzy działaniami poszczególnych pracowników z różnych komórek organizacyjnych w jednym m procesie.


QPR to rozwiązanie dzięki któremu Twoja organizacja może zbudować spójne rozwiązanie do zarządzania procesami biznesowymi. Obejmuje to jedną platformę do modelowania procesów w całej firmie, dokumentowania, planowania i komunikacji procesów. Wszystko to z istotnym skupieniem na realizacji strategii. Siła rozwiązani ujawnia się w momencie gdy w organizacji funkcjonują obok siebie i niezależnie: system zarządzania procesami, ryzykiem, wynikami, ciągłością działania, jakością. Wszystkie one wymagają zastosowania podejścia procesowego, a często robią to oddzielnie, generując nadmierne koszty zaprojektowania, analizy i utrzymania systemów oraz komunikacji wewnątrz danego podsystemu.

Partner transformacji

Najważniejsze to znaleźć właściwego doradcę, partnera i towarzysza w drodze do cyfrowego sukcesu.

Dzięki niemu narzędzia cyfrowej transformacji będą uszyte na miarę Waszych potrzeb i oczekiwań.

Do napisania artykułu wykorzystano materiały partnera – firmy QPR Software (www.qpr.com).

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem
Krzysztof Tyl
Krzysztof Tyl
Prezes Zarządu

Podobne artykuły

Wideo
Konrad Pogódź

Ruchome wykresy

Jak pokazać zmienność wartości w czasie na ruchomym wykresie

Aktualności
Anna Maciocha

Wspieramy psychiatrię dziecięcą

Drużyna ITCH pokonała 850 km podczas akcji Charytatywna Majówka. Od dzisiaj – dogrywka – zachęcamy do udziału w akcji

Przyspiesz dostęp do danych dzięki wydajnej macierzy IBM FlashSystem. Korzystając z naszego kalkulatora wybierz najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie.

Zgłoszenie serwisowe

Dane firmy

Masz pytanie? Napisz do nas