Szukaj
Close this search box.

Open Source w Firmie

1. Czym jest Open Source

            Open Source określa rodzaj „wolnego” oprogramowania, w którym autor zezwala użytkownikowi na wykorzystywanie oraz modyfikowanie kodu. Są to produkty darmowe na podstawie licencji Open Source. Z tego powodu najczęściej wybieranym dla nich środowiskiem uruchomieniowym jest system operacyjny Linux, który także w większości przypadków oparty jest na tej licencji. Nie oznacza to jednak że Open Source dla Windowsa nie ma swoich odpowiedników. Wręcz przeciwnie spora część programów tego typu może być bezpośrednio uruchamiana z poziomu systemu operacyjnego firmy Microsoft a inne wykorzystują graficzne GUI dostępne z poziomu przeglądarki internetowej co czyni je jeszcze bardziej uniwersalnymi.  Należy tutaj jednak zaznaczyć, że choć praca w programach typu Open Source  zazwyczaj nie wiąże się z kosztami to niektóre z nich do swojej pracy mogą wykorzystywać inne oprogramowanie objęte odrębną licencją.

2. Zalety Open Source.

            Oprogramowanie Open Source przede wszystkim może pomóc ograniczyć koszty utrzymania środowiska informatycznego przez redukcję nakładów na licencje. Zwłaszcza jest to zauważalna zmiana w przypadku oprogramowania , którego licencja jest wykupywana okresowo. W takim przypadku im dłużej zakład wykorzystuje jego darmowy odpowiednik tym więcej się zyskuje.

            Drugą przydatną cechą Open Source jest jego elastyczność. Dzięki licencji umożliwiającej modyfikowanie jego kodu programista może dostosować go, do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Aby bardziej uzmysłowić w jaki sposób może to być przydatne przytoczę pewien przykład:

Jedna z firm, która regularnie prowadzi dla swoich pracowników szkolenia wybrała do ich realizacji opensourcową platformę szkoleniową Moodle, dla której bazą użytkowników stały się serwery Active Directory. Niestety AD nie zawierało pełnych, wymaganych informacji. Najbardziej aktualną bazą zawierającą wymagane dane okazał się system ITSM Omnitracker.  Moodle nie oferowało integracji z tym oprogramowaniem. Dzięki możliwości ingerencji w kod programu udało się dopisać dodatkowy moduł, który oprócz pobierania niezbędnych informacji o użytkownikach także blokował konta, które nie istniały lub zostały usunięte w Omnitrackerze.

            Kolejną zaletą Open Source jest możliwość budowania bardzo lekkich spersonalizowanych systemów, które będą zawierać tylko wymagane oprogramowanie. Ograniczy to także ilość potencjalnych luk w systemie, które może wykorzystać haker podczas próby ataku. Tak przygotowany serwer będzie także wymagał znacznie mniej zasobów niż domyślnie zainstalowane środowisko zawierające mnóstwo niewykorzystywanych dodatków.

            Open Source jest tworzony przez międzynarodową społeczność dzięki czemu bardzo szybko wyłapywane i naprawiane są wszelkie błędy w oprogramowaniu.

Serwery oraz stacje końcowe działające na dobrze skonfigurowanym Linux-ie są niezawodne i mogą przez wiele lat działać stabilnie uzupełniane o bieżące aktualizacje.

           

3. Wady Open Source

            Oprogramowanie Open Source choć jak opisywałem powyżej jest wspierane przez międzynarodową społeczność co sprawia, że wszelkie błędy są szybko usuwane to ten sam argument jest także wadą tego typu rozwiązań. Głównym wyzwaniem, z jakim muszą sobie radzić firmy korzystające z rozwiązań Open Source, jest brak zorganizowanego wsparcia technicznego, które w odpowiednim reżimie czasowym będzie rozwiązywać pojawiające się problemy z oprogramowaniem. Niektóre z nich nigdy nie będą poprawione.

            Choć dla tego typu oprogramowania zazwyczaj istnieje dokumentacja to problematyczne może okazać się zgłaszanie wad.. W takim przypadku pozostaje szukanie pomocy na forach lub w dokumentacji oprogramowania. Należy jednak zaznaczyć że firmy oferujące wdrażanie programów Open Source same najczęściej zapewniają dla niego wsparcie bazując na zespole wykwalifikowanych i doświadczonych inżynierów co poniekąd  eliminuje ten problem.

4. Podsumowanie

            Oprogramowanie Open Source posiada wiele zalet, które pomogą rozwijać się przedsiębiorstwu przez dostarczenie niezbędnych narzędzi do pracy oraz ograniczenie kosztów utrzymania działu IT. Jednak przed jego wdrożeniem należy rozważyć wiele kwestii od wymagań dot. poziomu wsparcia dla danego oprogramowania po możliwości integracji z istniejącym środowiskiem oraz planami dalszego rozwoju firmy. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i kompetencji technicznych w tym zakresie lub skorzystanie ze wsparcia firm zewnętrznych dysponujących  doświadczeniem przy wdrażaniu rozwiązań Open Source. 


Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem
Tomasz Radwan
Tomasz Radwan

Podobne artykuły

BLOG
Krzysztof Tyl

Październik – miesiącem bezpieczeństwa

Postanowienia noworoczne w październiku?!?  Więcej sportu. Rodzina jest najważniejsza. Zdrowe odżywianie. Dbanie o zdrowie. Praktykowanie wdzięczności. Lista książek do przeczytania. Nowe hobby lub przebranżowienie. Więcej

Wideo
Konrad Pogódź

Święta Wielkanocne

Trzeci odcinek świąteczny – Weosłych Świąt Wielkanocnych

Aktualności
Anna Maciocha

Mistrzostwa Polski Full Contact 2024 

IT Challenge wspiera Beskid Dragon Bielsko Biała, drużynę Kick Boxingu 👏 Szymon Salachna, nasz pracownik, trener, zajął 🥈 2 miejsce na Mistrzostwach Polski Full Contact

Zgłoszenie serwisowe

Dane firmy

Masz pytanie? Napisz do nas