12 October 2022

Dzień bezpiecznego komputera

12 październik – Dzień bezpiecznego komputera – Poznaj 6 złotych zasad cyberhigieny komputera

Przedstawiamy sześć zasad, które należy stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowanego komputera

Dzień bezpiecznego komputera
theme-w-ico
theme-ico
grafika

Aktualizuj system operacyjny i aplikacje

Podatności to błędy w oprogramowaniu systemu operacyjnego lub aplikacji, które umożliwiają dokonanie ataku na komputer. Większe lub mniejsze są wykrywane bardzo często. Producenci oprogramowania przygotowują poprawki, które naprawiają wykryte w systemie luki. Dlatego tak ważne jest częste aktualizowanie systemu.

Rób kopie zapasowe

Kopia zapasowa (backup) to zapisane na innym nośniku jak np. dysk usb lub zasobie w chmurze dane, które mogą posłużyć do odtworzenia informacji znajdujących się na komputerze, gdyby uległy zniszczeniu w wyniku awarii komputera lub zaszyfrowaniu gdyby doszło do ataku typu ransomware. Kopie zapasowe należy wykonywać regularnie. Tym częściej im cenniejsze dane przechowujemy.

Włącz szyfrowanie dysku

Szyfrowanie dysku jest funkcjonalnością wbudowaną we współczesne systemy operacyjne, ale nie zawsze uruchomione. Włączenie tej funkcjonalności powinno być jedną z pierwszych czynności po otrzymaniu komputera. Szyfrowanie zapewni poufność danych w przypadku kradzieży lub zgubienia komputera.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Oprogramowanie antywirusowe ma na celu jest wykrywanie i usuwanie wirusów komputerowych. Obecnie w większości wypadków jest to element pakietu chroniących komputer także przed wieloma innymi zagrożeniami.

Zdefiniuj minimum 12 znakowe hasło dostępowe

Wraz ze ciągłym wzrostem mocy obliczeniowe procesorów, skraca się czas potrzebny na złamanie hasła. Obecnie przyjmuje się, że minimalna bezpieczna długość to 12 znaków. Jeżeli Wasze hasło nie spełnia tego warunku to dzień bezpiecznego komputera jest świetną okazją aby to zmienić.

Oddalając się blokuj komputer

Wszystkie opisane powyżej dobre praktyki nie będą skuteczne jeżeli zostawisz odblokowany komputer. Skrót Win+L (dla komputerów z systemem Windows) oraz Control + Command + Q (dla komputerów z systemem MAC OS) ułatwi każdorazowe blokowanie komputera w momencie oddalania się od niego.

Pozostałe
aktualności

Dzięki nowoczesnym technologiom, zapewniamy  integralność, poufność i dostępność danych. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi aktualnościami z życia IT Challenge. 

arrows-ico-wh
Śniadanie eksperckie AEROPOLIS powered by IT Challenge sp. z o.o.
arrows-ico-wh
Spotkanie Eksperckie – „3 sposoby na zwiększenie efektywności w firmie produkcyjnej”
arrows-ico-wh
Nowe logo i nowa strona – IT Challenge w nowej odsłonie!
theme-w-ico
theme-ico

Poznajmy się
i porozmawiajmy!

arrows-b

Skontaktuj się z nami i otwórz drzwi do innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla Twojej firmy. Nasz zespół ekspertów jest gotów odpowiedzieć na Twoje pytania, dostosować ofertę do Twoich potrzeb i wesprzeć Cię w osiągnięciu sukcesu.

Wykorzystaj potencjał technologii już dziś, by zwiększyć efektywność, rozwijać biznes i zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

zdjęcie zarządu
theme-ico