31 March 2023

31.03 – Światowy Dzień Kopii Zapasowych

W Światowym Dniu Kopii Zapasowych przypominamy – ZAWSZE DBAJ O SWOJE DANE

W dobie niesamowitego rozwoju różnego rodzaju technologii w sposób wykładniczy rośnie ilość wytwarzanych, przesyłanych oraz pozyskiwanych informacji. Korzystamy z różnych usług elektronicznych lokalnie oraz w chmurze, prywatnie lub służbowo. Wytworzone dane przechowujemy na zasobach stacjonarnych, bankach danych lub w infrastrukturze chmurowej coraz bardziej popularnej i wygodnej. Nasze uzależnienie od prezentowanej w sieci informacji nie zawsze uświadamia nam konieczność planowania potrzeb, zarządzania, a przede wszystkim  jej ochrony.

31.03 – Światowy Dzień Kopii Zapasowych
theme-w-ico
theme-ico
grafika

54% badanych za najczęstszy powód nierobienia backupu podaje brak czasu

Źródło: Kroll Ontrack

 

Średnio co 4,38 minuty jakaś firma traci dane

Źródło: Kroll Ontrack

W Światowym Dniu Backupu przypadającym na 31 marca chcemy zwrócić uwagę na zagrożenia jakimi poddawane są wytworzone przez nas dane. Dostęp do informacji może być utracony w przypadku awarii urządzeń przechowujących dane lub działaniem ludzkim. Szczególnie niebezpieczne są ataki hakerskie typu ransomware, szyfrujące przy pomocy „wstrzykniętego” złośliwego oprogramowania dane użytkownika lub całej organizacji. W zależności od poziomu ochrony stosowane są różne rozwiązania zabezpieczające przed utratą lub niepowołanym dostępem. Inny będzie sposób postępowania w przypadku utraty danych na pojedynczym notebooku, a inny gdy ofiarą awarii lub ataku jest cała organizacja. Zawsze jednak pojawia się pytanie: CZY MAM KOPIĘ ZAPASOWĄ?

 

Najwięcejosób przyznało, że do utraty danych doszło w wyniku awarii sprzętu lub oprogramowania (55%). Złośliwe oprogramowanie (w tym ransomware) przyczyniło się do 16% takich sytuacji. W wykonu własnego błędu ważne dane straciło 11% respondentów.
Źródło: Kroll Ontrack

 

Jednym z najbardziej zyskownych ataków wciąż pozostaje ransomware, który wywołuje niepokój u 77% przedsiębiorców
Źródło: PCWorld.pl

Bez wykonanej uprzednio zapasowej kopii danych pierwotnych nie mamy żadnej możliwości ich odtworzenia. Oczywiście w niektórych przypadkach są metody odzyskania utraconej informacji ale zawsze niosą za sobą bardzo duże lub wręcz nieopłacalne koszty. Atak typu ransomware w niektórych przypadkach wymusza zakup klucza deszyfrującego. Gdy wystąpiła awaria sprzętowa np. uszkodzenie dysków z danymi można zlecić odzysk tych danych wyspecjalizowanym laboratoriom lecz nie zawsze kończy się to sukcesem. Wobec powyższego, dla zapewnienia bezpieczeństwa warto dbać o odpowiedni poziom ochrony danych i zabezpieczenia nośników, na których je przechowujemy.

W działaniach zabezpieczających zależy nam przede wszystkim na kompleksowości rozwiązania, spójności zarządzania i bezawaryjnym działaniu wybranej platformy. Jako przykład i opublikowane przez Gartnera wiodące rozwiązanie na rynku proponujemy VEEAM Data Platform.

Veeam od lat znajduje się wśród najlepszych rozwiązań tego typu na świecie zapewniając pełny dostęp, kontrolę i ochronę danych w ramach wszystkich platform ich składowania:

Niezależnie od tego czy nasze dane są w chmurze, zlokalizowane w naszej serwerowni, czy ich przetwarzanie realizują różne środowiska aplikacyjne to Veeam Data Platform jest w stanie je składować i chronić.

Wskazane rozwiązanie jest najbardziej kompleksowe i skuteczne. Nie zmienia to jednak faktu, iż system kopii zapasowych wymaga odpowiedniego wdrożenia i konfiguracji do której potrzebna jest fachowa wiedza oraz doświadczenie inżynierów realizujących ten proces. Nasze doświadczenie pokazuje, iż ważny jest zarówno dobór systemu który użyjemy ale jeszcze bardziej istotna jest skuteczność i systematyka wykonywania kopii zapasowych oraz regularne sprawdzanie możliwości odtworzenia backupu.

Dbajmy i chrońmy swoje dane!!!

Pozostałe
aktualności

Dzięki nowoczesnym technologiom, zapewniamy  integralność, poufność i dostępność danych. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi aktualnościami z życia IT Challenge. 

arrows-ico-wh
Śniadanie eksperckie AEROPOLIS powered by IT Challenge sp. z o.o.
arrows-ico-wh
Spotkanie Eksperckie – „3 sposoby na zwiększenie efektywności w firmie produkcyjnej”
arrows-ico-wh
Nowe logo i nowa strona – IT Challenge w nowej odsłonie!
theme-w-ico
theme-ico

Poznajmy się
i porozmawiajmy!

arrows-b

Skontaktuj się z nami i otwórz drzwi do innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla Twojej firmy. Nasz zespół ekspertów jest gotów odpowiedzieć na Twoje pytania, dostosować ofertę do Twoich potrzeb i wesprzeć Cię w osiągnięciu sukcesu.

Wykorzystaj potencjał technologii już dziś, by zwiększyć efektywność, rozwijać biznes i zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

zdjęcie zarządu
theme-ico